Our Staff

     All Photos generously supplied by David Young Photography, 27 Skinner St, South Grafton

Management Committee

Chairperson: Jenny Worrell (DipMusEd, AMusA)

Vice Chairperson:Paul Kennedy (BEc, DipFinMgmt, DipFinPlan, FCA, FCP)

Treasurer: Mark Thompson (Assoc.Dip.Bus(Acc), AIPA, JP)

Public Officer: Scott Townley (B.Mus/B.Teach)

Secretary (ex-officio): (vacant)

Director: Adam Wills  (BMus(Hons), MCA)
Staff Representative: Kris Edwards (AdvDipContMus, CertIV TAA)

Member: Deborah Wray (BA(Hons) Town & Country Planning, MPIA, CPP)

Member:
 

Administration Staff

Adam Wills

(BMus(Hons), MCA)
Director / Percussion 


                                                                       

Vicki Forbes

(CertIII Bus Admin)
Clerical Assistant / Enrolment Officer  

Kris Edwards (AdvDipContempMus, CertIVTAA)
Programs Co-ordinator

(Staff Rep Management Committee)

Clarinet, Saxophone, Bass Guitar
PreInstrumental Music

Ensemble: Adult Combo

School Program: Saxophone, Bass Guitar

Tutors


 

 

 
 

Cherry Collins
(AMEB Grade 8 (Violin))
Violin, Viola 
Sharon Davidge
(BNaturalResources(Hons), AMusA Flute)
Flute, Fife, Piccolo, Panpipes 
School Program: Flute

Robert Eather
(BMusEd, ACertCM, FAGCM, FSCO)
Pipe Organ, Harpsichord, Piano, Violin, Flute, 'Cello




Bronwyn Berman

Speech and Drama

Drama Groups


Ryan Enns
(DipMus, BMus, MMus)

Guitar: Classical, Folk

School Program: Guitar

Melissa Christie

Singer/ Songwriter



 

 

Luke Gough

(DipContempMus,BMusProd'n)

Guitar, Electric Guitar

School Program: Guitar

Ensemble: Guitar

School Program: Guitar

Robert Hughes (AdvDipContempMus)
Guitar, Bottle Neck Slide Guitar, Banjo



Mitch McLennan (BMus, AmusA)

Trombone, Bass Guitar

Ensembles: Sinfonia, Jazz Ensemble, Scholarship Program

School Program: Trombone, Bass

 Jayne Logan 

(BA, DipArts (Music Instrumental), AMusA)
Piano, Flute, Accompanying 
PreInstrumental Music

School Program:Piano/Flute

Peter Morgan (BMus, DipEd)
Clarinet, Saxophone 
Ensemble: Clarinza, Scholarship Program
School Program: Clarinet, Saxophone



 

Sarah Nicholls
(AMusA-Violin, BScAg-Hons, DipEd, Cert1VTAA)

Ensemble: String

Garrett Salter

Trumpet

Ensemble: Jazz

School Program: Brass

Melissa Smith
(BContMus)
Contemporary Vocal

 


 Andrew Tapp

(Grad DipEd, DipTeach)
Choirs 
Ensembles: Minor Details, Noteworthy, ConChorus

Leanne Taylor
(BMus, AMusA, ATCL)
Piano, Accompanying